Welcome Guest, please login or register.
Yeni
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hatim-Online Community üzerinde bir mütâlâa!  (Okunma Sayısı 3705 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HO Admin
Administrator
Neuling

Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
« : 22. Mart 2011, 03:06:53 »

Kur’an-ı Kerimde toplam 120 hizb vardır. Sistemimizde bir hizb, 8 ila 16 dakika arası sürmektedir. 120 kişi hergün herbiri bir hizb okuduğunda, hergün beraberce bir Kur’an hatmi okunmuş oluyor. Bu ise kişi başı senede 365 hatim yapar. Böylece dünyada yaşadığımız gün sayısınca hatim sevabı alma imkânına sahip olabiliriz. Bir Ramazanda müştereken günlük bir hatimle toplam 30 hatim yapıyoruz. Bu şekilde ise bütün sene Ramazan gibi oluyor, hatta bütün ömrümüz öyle olabilir. Bu da ancak özü sözü doğru, müstakim bir cemaatin tesanüdüyle mümkündür. Tek başına bu neticeye birisinin ulaşması mümkün olmaz.

Hatim-Online ve diğer maslahatları:
  • Kuran´a Hürmet: Hergün Kur’an ile 15 dakika dahi olsa ilgilenmek, karşısında olmak ve yüzüne bakmak.
  • Kuran´a Teşvik: Ev ahalisini, çoluk çocuğu, kısacası ailenizi Kur’an okumaya teşvik etmek.
  • Kuran´ı Tecvidli Okuma: Tek bir hizbi okumak için zaman çok müsaid olduğundan, her hizbi defalarca okumak suretiyle Kur’anı seri ve tecvidli okuma alışkanlığı kazanmak.
  • Kuran´ı Seri Okuma: Kişinin, her bir hizbi ayrıca tekrar tekrar okuyup dinlemek suretiyle okumasını da düzeltebilme imkânına sahip olması.
  • Kuran´ı Anlamak: Mealleriyle veya tercümesi ile beraber okunduğundan, bir kaç sene sonra okuduğumuz Kur’an metnini anlayabilecek duruma gelmek.
  • Kuran Düşüncesi: Kur’an etrafında, hatim maksadıyla toplanmış mütesanid bir gurubun içinde olduğunu bilmekle bir nevi Hizb-ül Kur’an şerefine nail olmak da mümkündür.
  • Kuran ve Ahiret: Ölüm gelse bir ruhu alır. Sevab cihetinde yaşamaya devam eder. Kıyamete kadar hatme devam edildiği müddetce amel defterine sevaplar yazılır inşallah.
  • Günlük Kuran Sevabı: Evinizde hergün Kur’an okunması ve bunun kazandırdığı sevap ciheti.

Bu ve bunun gibi faidelerden dolayı, sadece sevab kazanmak değil, kendimizi Kur’an noktasında yetiştirmek imkânı da doğmuş oluyor.

Bir sahabi efendimiz (r.a.) buyurmuşlar ki: „Ben Kur’anı üç tarzda hatmederim. Biri ayetleri okuyarak lafzen, diğeri mana¬sı¬nı tefekkür ederek mânâ cihetinde hatim, üçüncüsü de hakikatını yaşayarak lisan-ı hal ile hatmederim.“ Yaşamanın sırrı, ihlas olduğuna göre, istikametli anlamak da bu şekil mümkün.
Hatim-Online Community de ise ayetlerin kelimelerini gerek arapça gerekse kendi anladığımız dilden okumak suretiyle lafzen hatim çalışması yapmış oluyoruz. İşte sahabi mesleği.

Buyrun hep birlikte hatim indirelim: Hatim-Online.Community

Allah ise nûrunu tamamlıyacaktır. Saff 8
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: